Diagnostika in zdravljenje duševnih stisk
Kakovostna obravnava brez čakalnih vrst
Pri blagih oblikah depresije so običajno dovolj različne kombinacije oblik samopomoči in psihoterapija, pri hudih pa lahko začasna uporaba zdravil prinese veliko olajšanje.
Depresivna motnja
Ima številne obraze – pri različnih ljudeh, v različnih obdobjih življenja. Skupno jim je to, da se vsaj dva tedna počutimo potrti in se ne moremo veseliti in uživati tako kot prej. Pridružijo se lahko motnje spanja, težave s koncentracijo, ne zmoremo delati, težko se odločamo, lahko smo izredno razdražljivi ali pa preprosto obležimo. Takrat si ne moremo si predstavljati, da bo kdaj bolje. Obtožujemo se za stvari, za katere v resnici nismo bili odgovorni, mučijo nas nepojasnjene bolečine. Včasih je tako težko, da izgubimo še zadnje upanje. A pomoč obstaja, vredno si je dati novo priložnost.
Telesne izraze anksioznosti kot so tiščanje v prsih, težko dihanje, mravljinčenje, prebavne motnje, težave s koncentracijo, pogosto pripišemo kakšni resni bolezni, kar nas lahko še bolj prestraši.
Anksiozne motnje
So najpogostejše duševne motnje. Fobije, generalizirana anksiozna motnja, panična motnja. Takrat strah, skrbi in tesnoba postanejo vladarji našega življenja. Zožimo si miselni in življenjski prostor, da se izognemo neprijetnim občutkom. Lahko jih sprožajo določene situacije, prostori, množica ljudi ali pa se zgodijo sami od sebe, tako kot panični napadi. Pomagajo sprostitvene tehnike, intenzivna telesna aktivnost, postopno izpostavljanje neprijetnim situacijam, pogovorna terapija, v zahtevnih primerih tudi nekatera zdravila.
Začaranega kroga obsesij in kompulzij ni lahko prekiniti. Pri zahtevnejšem poteku lahko zanje porabimo ure in ure.
Obsesivno-kompulzivna motnja
Začarani krog. Neprijetne vsiljive misli sprožijo nevzdržno tesnobo, ki jo začasno olajšamo s kompulzivnimi dejanji. Do naslednje salve misli, podob, skrbi, dvomov o okužbi, bolezni, umazaniji, neredu, ki jim lahko sledijo rituali umivanja, čiščenja, neskončno preverjanje simptomov bolezni na spletu, obiski pri zdravnikih, preštevanje, preverjanje, kopičenje. Če za to porabimo veliko časa in če nas vsebina misli močno vznemirja, če se jih bojimo, je dobro poiskati pomoč.
Je ena najpogostejših duševnih motenj pri otrocih, ki se lahko pri nekaterih nadaljuje tudi v odraslo dobo.
Motnja pozornosti in aktivnosti (ADHD, ADD)
Nezmožnost ohranjanja pozornosti, impulzivnost, telesni nemir. Sprejemanje odločitev brez premisleka, spremenljivo razpoloženje. Težave z organiziranostjo, izgubljanje stvari, pozabljivost, nepozornost na podrobnosti, moteče vpadanje v besedo drugih, težave pri soočanju s stresom, ekstremna nepotrpežljivost, začenjanje novih nalog brez dokončanja prejšnjih, tvegana vedenja ne glede na posledice zase in druge.
Osebe z motnjo avtističnega spektra se lahko vedejo drugače kot drugi ljudje.
Motnja avtističnega spektra
Značilne so težave v komunikaciji in sodelovanju z drugimi ljudmi, pri razumevanju, kako drugi ljudje mislijo ali čutijo. Močne luči, glasni zvoki ali drugi dražljaji so lahko preobremenjujoči, stresni ali neprijetni. Zaskrbljenost ali vznemirjenost zaradi neznanih situacij in družabnih dogodkov. Potrebujejo več časa za razumevanje informacij. Vedno znova lahko počnejo iste stvari ali o njih razmišljajo.
Prve težave se lahko pojavijo v zgodnji odrasli dobi, a do postavitve pravilne diagnoze lahko preteče tudi 10 let. Veliko vlogo igra dednost. Ključno je pravočasno ukrepanje.
Bipolarna motnja razpoloženja
Lahko se začne z depresivnim razpoloženjem, opisano je zgoraj. Čez čas se lahko prelevi v privzdignjenega in se izmenjuje z intervali depresivnega. Višek energije, ki ga ni in ni mogoče porabiti, nespečnost, neverjetna samozavest, hitre misli in govor, tvegana vedenja, včasih preboj v domišljijski svet.
Pri nas opravimo diagnostični pogovor, presejalni test kognitivnih sposobnosti in svetujemo nadaljnje korake. Pomagamo pri težavah s spanjem in vedenjem. Smo v oporo bolnikom in svojcem pri soočanju z izgubo spomina.
Težave s spominom
Prvi znak je običajno subtilna izguba spomina na enem področju. Ta se sčasoma poglobi in širi na druga področja, dokler je jasno ne zaznamo sami ali naši bližnji. Leta niso razlog, gre za različna bolezenska dogajanja v možganih, ki prizadenejo tudi spomin.
Ključno je zgodnje prepoznavanje in ukrepanje, da preprečimo dolgoročne posledice.
Shizofrenija, psihoze
Preklop v svet domišljije, ki ga doživljamo kot povsem resničnega. Komentator v naši glavi, znani ali neznani glasovi, občutek ogroženosti, izredno trdna nenavadna prepričanja … Tako spremembe v delovanju nekaterih delov možganov vplivajo na celotno življenje, mišljenje, čustvovanje in vedenje.
Pogovorna terapija je v pomoč pri raziskovanju in razumevanju izvora težav ter pri lajšanju simptomov in izboljšanju telesne samopodobe.
Motnje hranjenja
Pomirjanje tesnobe in neprijetnih občutkov s hrano, občutki krivde ob tem, bruhanje, odvajanje, štetje kalorij, strah pred debelostjo … Ekstremna strogost pri izbiri zdrave hrane, dietah za pridobitev mišične mase, doživljanje svojega telesa kot nekaj, kar je treba izboljšati do popolnosti, ta se pa se ves čas izmika. Nekatera zdravila lahko olajšajo nadzor nad težavami.
Za tiste, ki si želijo spremembe, je priporočljiva predvsem pogovorna terapija.
Osebnostne motnje
Nekatere izrazite karakterne lastnosti in prepričanja, ki jih prinesemo na svet in se oblikujejo in utrdijo v družinskem okolju, nam lahko otežujejo nadzor nad vedenjem, čustvovanjem, producirajo drugačno dojemanje sveta, sebe in družbe, lahko nas naredijo bolj ranljive. Ali pa preveč odporne na odgovornost in občutke slabe vesti.
Če potrebujete pomoč pri vzpostavljanju ali vzdrževanju abstinence, vam lahko pomagamo s pogovorno terapijo z vami in vašimi bližnjimi in s strategijami za zmanjšanje želje po rabi snovi.
Odvisnosti in njihove posledice
Trdovratne navade uživanja v snoveh in dejavnostih, ki v možganih sprožajo takojšnje kratkotrajne intenzivne občutke užitka, se je težko znebiti. Ljuba in domača nam je in zanjo smo pripravljeni žrtvovati svoje zdravje, zaslužek, kariero, partnerski odnos, družino in ženske včasih tudi zdravje ploda v maternici.
Večinoma zadeve speljemo sami, ko pa nam zmanjka idej ali potrpljenja in posluha, se je dobro pogovoriti z nekom, ki ni neposredno vpleten v dogajanje.
Družinska nesoglasja
Težave pri komunikaciji v paru, družini, soočanje s težko boleznijo družinskega člana, usklajevanje skrbi za ostarele starše, razmišljanje o ločitvi, čustveno in telesno nasilje, osamljenost, ko otroci zapuščajo gnezdo … Perečih tem ne zmanjka.
Lahko pridete na pogovor, lahko se povežemo prek video klica. Govorimo tudi angleško in špansko.
Življenje v tujini, vrnitev domov
Je posebna preizkušnja naše prilagodljivosti. Kulturni šok, novo delovno okolje, nova porazdelitev vlog in moči v družini, osamljenost, iskanje novih prijateljev, bližnji, ki smo jih pustili doma …
V procesu zdravljenja je izredno pomembno, da dobro poznate naravo svojih težav in možnosti pomoči, zato smo pripravili kratke poučne knjižice o nekaterih duševnih motnjah, ki vam jih priporočamo v branje.
Spoznajte težave
- Generalizirana anksiozna motnja (brošura, PDF)
- Obsesivno-kompulzivna motnja (brošura, PDF)
- Duševno zdravje v obporodnem obdobju, posodobljena izdaja (priročnik, PDF)
Za strokovnjake na primarni zdravstveni ravni:
- Prepoznavanje in obravnava depresije in samomorilnosti pri pacientih v ambulanti družinskega zdravnika (priročnik za zdravnike, PDF)